Selülit Nedir? Nasıl Geçer?

0
101
okunma
selülit nedir

Selülit Hakkında Genel İfadeler

Özellikle yaz aylarında en sık kullanılan ve işitilen kelimelerden biri olan selülit en basit ifadeyle; genellikle kol, bacak ve de kalça bölgelerinde görülen, aşırı yağlanmanın sebebiyet verdiği dolaşımsal bir cilt bozukluğudur. Selülitle ilgili belirtilmesi gereken ilk ifade; yalnızca kilolu bireylerde görülme olasılığının olmadığıdır. İkinci olarak ise; kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla selülit ile karşılaşılmasının sebebinin östrojen hormonu olduğunun altı kalın çizgilerle çizilmelidir. Bu noktada selüliti meydana getiren faktörler içerisinde yaş faktörüne ayrı bir parantez açmak gerekir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak cildin yapısında meydana gelen değişimler selüliti tetikleyici etki yapabilir. Yaşlanma faktörünün üzerinde fazla kiloların eklenmesi ise tahmin edilebileceği gibi selülit için kusursuz bir ortam oluşturur.

Selülitlerden tam manasıyla kurtulmak ve kusursuz bir cilt yapısına sahip olmak günümüz tıbbi imkanları ile mümkün görülmemektedir. Fakat alınabilecek önleyici tedbirler selülitin daha fazla yayılmasının önüne geçer.

Selülit Oluşumunu ve Sınıflandırılması

İlk paragrafta da belirtildiği gibi selülit aslında bir dolaşım bozukluğudur. Kan dolaşımının yavaşlamasına bağlı olarak doku sıvısı damarların dışına doğru sızıntı şeklinde akmaya başlar. Damar dışına sızan bu sıvı bağ dokusuna sarılarak derinin altında kümeler meydana getirir.

Selülitlerin fiziksel özelliklerine yani görünümlerine göre sınıflara ayrılması mümkündür. 1. dereceden selülitler en hafif düzeyde selülitlerin dahil edildiği sınıftır. Genellikle başlangıç aşamasında olan ve ilk bakışta tam manasıyla göze çarpmayan selülitler bu gruba dahil edilir. 2. dereceden selülitlerde ise durum ciddiyetini biraz daha arttırmıştır. Deri altındaki kümelenmelerin deri üstüne yansıması bariz bir şekilde olmasa da kısımsal olarak göze çarpmaya başlar. 3. dereceden selülitlerde ise oluşum tamamlanmıştır. Çıplak göz ile bariz bir şekilde görülebilen bu selülitler dönem dönem yaptığı keskin ağrılarla bireye rahatsızlık verebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz