Selülit Etkileri Nasıl Geçirilir?

0
54
okunma

Selülit Hakkında

Günümüzde spor yapanların ve diyet programları uygulayanların hedeflerinden bir tanesi de; selülitlerden kurtulmaktır demek yanlış bir ifade olmayacaktır. Bu noktada selülitin tanımını yapmak istersek; en önemli sebebi deri altındaki yağ birikimi olan, kozmetik bir rahatsızlık durumudur. Selülit neticesinde deride meydana gelen fiziksel ve yapısal bozuklukların bir noktaya kadar tedavi edilmesi ve tahribatın kısmen de olsa giderilmesi mümkündür.

Yapılan araştırmalar; kadınların yüzde 90’ ının, erkeklerin ise % 10’ unun hayatında en az bir kez selülit ile karşılaştığını ortaya koyan sonuçlar elde etmiştir. Sanılanın aksine selülit yalnızca fazla yağlarla yani kilolu olmayla ilgili bir durum değildir. Selülitin genellikle kadınlarda görülmesinin nedenlerinin başında salgılanan dişilik hormonlarının deri üzerindeki etkileri gelir. Steroit yapılı hormonlar, diğer etkenler sabit kabul edilir yani göz önünde bulundurulmaz ise, deride özellikle de kalça ve baldır olarak nitelendirilen bölgelerde şiddetli yağ birikimine sebep olur. Tüm bu etmenler ve istatistikler göz önünde bulundurulduğunda, selülitin cinsiyete özgü ve hormonal bir durum olduğunu söylemek yerinde bir ifade olacaktır.

Selülitin Etkilerinin Azaltılması

Selülitin deride meydana getirdiği hasarı az da olsa azaltabilecek yöntemler mevcuttur. Bu yöntemleri şu şekilde sınıflandırmak mümkündür:

– Bitkisel karışımların ve kremlerin kullanılması.

– Selülitli bölgeye masaj, enerji ve ısı uygulanması.

– Besin tüketiminin düzenlenmesi ve hareketli bir yaşam tarzının benimsenmesi.

Selülitin etkilerini azalttığı amacıyla kullanılan birçok bitkisel karışım ve krem olmasına karşın bunların verdiği etkiler belirli bir sınırın ötesine geçememektedir. Ayrıca bilimsel çalışmalar, bitkisel karışımların selülitün tahribatını giderici etkilerini ispatlayamamıştır. Bu nedenle bitkisel karışımların ve kremlerin kullanımından yüksek oranda fayda beklenmemelidir. Selülit problemi ile karşı karşıya olan bireylerin taze sebze ve meyve tüketimi, buna ek olarak hareketli bir yaşam tarzını benimsemesi selülit üzerinde diğer yöntemler ile kıyaslandığında daha büyük bir etkiye yol açacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz