Kısa Sürede Zayıflama Yolları

0
75
okunma

Kısa Sürede Zayıflama

Beklenilmeyen sürprizlerle karşılaşıldığında kısa sürede zayıflamaya ihtiyaç duyabiliriz. Bu durumda haftada 4-5 kilo vermek, uzmanlardan tarafından da sağlıklı kabul edilmektedir. Fakat bu süreçte dikkat edilmesi gereken, bu kilonun su ve kas kaybına neden olmadan, yağdan verilmesidir. Bunun için su tüketimine dikkat edilmeli ve mutlaka en azından günde 40-45 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

Kısa Sürede Kilo Verebilmek İçin Beslenmenin Düzenlenmesi

Kilo vermenin asıl mantığı, boş kalori veren besinlerin beslenme programından çıkarılmasıdır. Besin değeri düşük fakat kalorisi yüksek olan;  yani protein, vitamin ve mineral içermeyen gıdalardan uzak durulması, hızlı ve kısa sürede kilo verilmesine neden olacaktır.

Öncelikle bunun için listeden şekerin çıkarılması gerekiyor. Şeker ihtiyacı sebze ve meyvelerden karşılanabiliyor. Hazır gıdalar yolu ile şeker almak, şeker ihtiyacının 4-5 katını almamıza neden oluyor. Bu da özellikle bel gölgesinde yağlanmalara neden oluyor. Meyvelerde tüketilirken mutlaka kontrollü tüketilmelidir. Çünkü muz, incir, üzüm, elam gibi meyvelerde şeker oranı fazla olduğu için farklı zamanlarda tüketilmesi uygun olacaktır.

Ekmek, patates, makarna, pirinç gibi karbonhidrat açısından zengin gıdaların dengesiz ve fazla tüketilmesi de kiloya sebep olacağı için, rafine olan nişastalı gıdalardan uzak durulmalıdır. Hızlı sindirildiklerini için kan şekerini düşürerek, açlık hissine neden olurlar.

  • Karbonhidrat yerine protein tüketimi artırılmalıdır. Çünkü protein içeren besinler tokluk hissine neden oldukları için, fazla tüketilerek çok yemek yemeyi engeller. Proteinler, metabolizmayı hızlandırarak, depolanmış olan yağların tüketilmesine yardımcı olurlar.
  • Kısa sürede kilo verirken karbonhidratları keserken yağ da birden kesilmemelidir. Böylece halsiz düşülerek, diyetten vazgeçilebilir. Ceviz, badem, fındık yiyerek yağ ihtiyacını karşılanabilir, halsizliği de engel olunur.
  • Öğünleri küçülterek, iştah azaltılmalıdır. Düzenli uyku ve az stresle de hormonlar düzenlenerek enerji eksikliği azaltılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz