Doğum Sonrası Kilolardan Hızla Kurtulun

0
76
okunma

Bir hamile bayanın normal standartlara göre 9 ile 12 kilo arasında alması normal sayılırken kimi zayıf kişilerde bu sayı değişebilmektedir. Bunun sebebi kilolu ve ya zayıf olmaktır. Bu dönemde hormonlardan kaynaklanan nedenlerden dolayı kişi normal yaşantısındakinden farklı yemese bile vücut kıtlık çeker gibi birikim yapar. Bu nedenle doğumdan sonra hemen kilo vermeye başlarız.

Dikkat etmeniz gereken noktalar

* İlk başta kahvaltınızı atlamamanızı öneririz. Çünkü uyandıktan en geç 1 saat içinde yemek yemediğiniz taktirde vücut savunmaya geçiyor ve yemeği vücutta stokluyor. İlla ekmek yiyecekseniz 2 dilim kepek ekmeyi öneririz. İyisi ya da ekmeyi tamamen bırakmanız yararınıza olacaktır. Beyaz ekmeyi insanın yedikçe yiyesi geliyor. Hamura pek yaklaşmayın. Et, tavuk, balık ve salata sizin baş tacınız olmalıdır.

* İster sezaryen ister normal doğum yapmış olun sıvı tüketiminize özen göstermeniz gerekiyor. Hem süt arttırıcı hem de vücudun çabuk toparlanmasını sağlayarak vücudun temizlenmesini sağlar. Bu aşamada su, çorba ve benzeri gibi sağlıklı içecekleri sık sık tüketmelisiniz.

* Ekmek, makarna ve pilav gibi besinler size faydadan çok zarar getirir. Kan şekerinizi çabuk yükseltir ve çabuk düşürür Bu nedenle bu gıdaları yedikten sonra kendinizi hemen tok hissederseniz şaşırmayın. Ancak ne yazık ki kısa bir süre sonra kan şekerinizin dengesi bozulacağından tekrar acıkmaya meyledersiniz. Bu nedenle protein ve sebze ağırlıklı gıdalar tükettiğinizde karnınızın douduğunu hissedersiniz.

* Suyun öneminden bahsetmek gerekirse su da vücudunuzu daha fazla çalıştırır ve yemeklerin sindirilmesine katkı sağlar. Gençleştirme özelliğine sahiptir. Mutlaka suyu hayatınızın baş köşesine oturtmalısınız. Unutmayın vücudumuzun büyük bölümü sudan oluşmaktadır.

* Kendinizi yorgun hissedeceksiniz çünkü bebekle meşgul durumda olacaksınız. Bu nedenle bebeğiniz uyuduğunda kendinize zaman ayırın ve dinlenmeye özen gösterin.

* Havaların güzel olduğu vakitlerde mutlaka yarım saatlik yürüyüşler yapın. Bunu daha fazla da yapabilirsiniz. Kendinize göre bir egzersiz yöntemi geliştirin. Ancak sezaryen doğumdan sonra en az 6 ay kadar beklemeniz sizin için daha iyi olur. Vücudun kendini toparlaması şarttır. Ancak yürüyüşler size iyi gelecektir.

* Çay ve kahve tüketiminde şekerden uzak durmanız yararınıza olacaktır. Eğer düzenli bir yaşantınız varsa 6 ve ya 7 den sonra yemek yememeye özen gösterin. Acıkırsanız süt içebilir ve ya salata tüketebilirsiniz.

* Öğün aralarında yeşil elma tüketerek toksinlerden hem kurtulur hem de zinde olursunuz. Bu tavsiyelerimizi yaptığınız taktirde siz de göreceksiniz ki kilolar kendiliğinden gitmiş olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz