Diyetisyenin Üstlendiği Rol

0
57
okunma

Diyetisyenliğe Genel Bir Bakış

En genel ifadeyle diyetisyenler, zayıflamak ve sıkı bir vücuda sahip olma düşüncesinde olan bireylerin beslenme alışkanlıklarını ve dolayısıyla diyet şekillerini belirleyen meslek dalıdır. Bu aşamada beslenme uzmanları ile diyetisyenleri birbirine karıştırmamak aralarındaki gerekir. Bu iki meslek grubu arasındaki en temel fark; diyetisyenler bireylerin beslenme alışkanlıklarına şekil vermesinin yanında yaşam tarzlarında da çeşitli değişiklikler yapar. Fakat beslenme uzmanları adlarında da anlaşılabileceği gibi yalnızca besin grupları ile ilgili tavsiyelerde aktif olarak rol alabilir.

Diyetisyenin Üstlendiği Rol

Öncelikli olarak diyetisyenlerin üstlenmesi gereken rollerin sayısının bir hayli fazla olduğunu belirtmek gerekir. Diyetisyenlerin rutin olarak tekrarladıkları ve bireylerin zayıflama faaliyetleri üzerinde bir hayli etkili olan rolleri şu şekilde sıralandırmak mümkündür:

– Klinik ortamında bireyin beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve beslenme sorunlarının tespit edilmesi.

– Bireye özel diyet programlarının oluşturmak ve bu programların detaylandırılarak bireye açıklamak.

– Oluşturulan diyet programının takibinin yapılması ve olumlu yahut olumsuz değerlendirmeler sonucu programda yapılması öngörülen düzenlemelerin bireye aktarmak.

– Herhangi bir iş ortamında araştırmalar yapmak, tüketicilerin beslenme alışkanlığı ve besin grupları noktasında eğitilmesini sağlamak, anlaşma sağlandığı takdirde gıda ve ilaç firmalarının tanıtımının yapmak.

Görüldüğü üzere diyetisyenlerin görev yelpazesi çok çeşitlidir. Fazla kilolarında kurtulma hayali içerisinde olan bireylerin beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarzını düzenleme görevini üstlenen diyetisyenlerin yapacağı doğru ve etkili programlar tahmin edilebileceği gibi tedavinin başarıya ulaşmasındaki en önemli parametredir. Bunun yanında tedaviyi başarıya ulaştıran bir diğer etken ise bireyin uzman diyetisyenler tarafından yapılan diyet programlarına ne ölçüde sadık kaldığıdır. Doğru ve etkili diyet yöntemleri, istikrarla birleştiği takdirde kilo verme telaşı içerisinde olan bireylerin başarı elde edeceği kaçınılmaz bir gerçektir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz