Diyetisyen Merak Edilen Ayrıntılar

0
41
okunma
diyetisyen

Dünya genelinde obezite probleminin git gide yaygınlaştığı göz önünde bulundurulduğunda diyetisyenlere bu konuda bir hayli sorumluluk düştüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. En genel ifadeyle diyetisyenlik; gerekli muayeneler sonunda bireye en uygun diyet programını hazırlamak ve bu programa bireyin tam anlamıyla uymasını sağlayarak diyet programının getirilerini gözlemlemektir. Diyetisyenlerin sahip olduğu yetenekler ve öngörüler de bireyin diyet tedavisinde başarıya ulaşmasını belirleyecek etkenlerin başında gelir. Elbette hemen her meslek grubunda olduğu gibi diyetisyenlikte de mesleği icra edecek kişinin belirli özelliklere sahip olması ve mesleğini yerine getirirken belirli sorumlulukları üstlenmesi gerekir.

Bir diyetisyenin sahip olması gereken kişilik özelliklerini sıralamak istersek:

– Güvenilir bir yapıya sahip olmak.

– İletişim yönü kuvvetli olmak.

– Hoşgörülü olmak ve güler yüzlü olmak.

– Detaycı bir karakteri sahip olmak ve sorunu tüm ayrıntılarıyla inceleyebilmek.

Diyetisyenliğin sosyal yönü yüksek bir meslek grubu olduğu göz önünde bulundurulursa, diyetisyen olan bireyin iletişim yönünün kuvvetli olması ve güler yüze sahip olması mesleğini başarıyla yerine getirmesinde göze çarpan temel iki faktörü oluşturur. Diyetisyenlerin, başta kilo verme amacında, hedefinde olan bireyleri yönlendirirken yerine getirdiği iki temel görevden de şu şekilde bahsedilebilir:

– Bireyin fizyolojik özelliklerini ve hastalığını göz önünde bulundurarak en uygun diyet programını yapmak.

– Bireyin iyileşme sürecinin takibini yapmak ve gelişmeleri değerlendirerek uygulanan diyet programları üzerinde değişikliklere gitmek.

Görüldüğü üzere diyetisyenliğin temelini en ufak değişikleri göz önünde bulundurarak değişen şartlara uyum sağlamak oluşturur. Elbette diyetisyenlik bireylerin yalnızca sıkı bir vücuda sahip olmasıyla ilgilenen bir meslek grubu değildir. Şeker hastaları ve kalp hastaları başta olmak üzere daha birçok hastalığa sahip bireyler diyetisyenlerin hazırladığı diyet programlarıyla yaşantılarına devam ederler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz