1 Ayda 5 Kilo Zayıflamak Çok Basit

0
96
okunma

Pek çok insanın hayali, hızlı kilo verebilmektir. Özel durumlarda hızlı kilolar da verilebilir. Ama hızlı kilo vermeyi alışkanlık haline getirmek ve ayda 10-15 kilo gibi hedefler koymak sağlık açısından sorunlara neden olabilir.

Nişan, düğün, mezuniyet töreni, ameliyata hazırlanma, fazla ödem,… gibi özel durumlar söz konusu olduğunda, kilo fazlalığı oran açısından yüksek ise; ideal olan 3-4 kilo sınırını, ayda 6 kiloya çıkarmakta sakınca olmayacaktır.

Hızlı Kilo Vermede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı kilo vermek isteniliyorsa; amaç aç kalmak olmamalıdır. Aç kalarak sadece diyetle verilen kilolar, diyetin bırakılmasıyla birlikte, daha fazla kilo olarak geri dönmektedir. Önemli olan sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirebilmektir.

Hızlı kilo vermek istenildiğinde diyet; düzenli egzersiz, bitki çayları, gerekirse doğal kürler ve baharatlarla desteklenmelidir. Bunun dışında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Yemeklere tuz katılabilir ama aşırı tuzdan kaçınılmalıdır. Çünkü fazla tuz, vücutta ödeme sebep olur. Salatalarda, her türlü salata malzemesini kullanabilirsiniz ve sos olarak da; zeytinyağı, limon, balsamik sirkesi, nar ekşisi ilave edilebilir ama tuz kullanılmamalıdır.
  • Günlük ekmek tüketimi 3-4 dilimi geçmemelidir. Bu nedenle, daha çok doyuran tahıllı ve tam buğdaylı ekmekler tercih edilmelidir.
  • Hafta bir olmak üzere canınız istediği zaman tatlıları ara öğünde tüketmelisiniz.
  • Alkol tüketmek istediğinizde haftada 2’şer duble rakı veya votka ile 2 kadeh şarap tüketmeniz, mayasız olmaları nedeniyle daha sağlıklı olacaktır.
  • Açlık fazla hissettiğiniz zaman, protein ağırlıklı diyetleri tercih ediniz. Et, tavuk, balık,… tüketimi kan şekerini dengeleyip, açlık hissini ortadan kaldıracaktır.
  • Balık tüketimi ile yağ, kolesterol ve kan yağları düşürülerek, metabolizmayı hızlandırabilirsiniz. Bu nedenle haftada 3 gün balık tüketmeniz, zayıflamada önemli rol oynayacaktır.
  • 1 ayda 5 kilo vermek için, bitki çayları ile yağ depolanmasını ve vücudun su toplamasını engelleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi giriniz